nawóz chelatowy

Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne stosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz kompleksowy   

Nawozy w sadownictwie - skuteczność użycia

Długoterminową ripostą na profesjonalne użycie nawozów w sadach jest profesjonalne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, aby upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to wyłącznie możliwe - naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew lub wprowadzany w ramach natryskiwania.

Najczęściej sadownicy wybierają nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod szczególną uwagę sprawę kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeżeli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Jednak innym aspektem w wielu przypadkach pomijanym jest zdolność różnych nawozów i składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć duży wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym porządnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu czy też jego składników w glebie.